Przewodnik czyszczenia i konserwacji urządzenia CPAP

Bardzo ważnym elementem leczenia bezdechu sennego poprzez terapię CPAP, który jest często bagatelizowany,  to brak lub niewłaściwa konserwacja urządzenia CPAP. Brudny lub zepsuty sprzęt może pogorszyć objawy i sprawić, że terapia przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Dokonywanie regularnej i właściwej konserwacji urządzenia CPAP pomaga zapewnić poprawną pracę aparatu i zapewnić odpowiednie leczenie bezdechu sennego.

Czyszczenie maski CPAP

Większość poduszek w maskach CPAP wykonana jest z delikatnego silikonu. Poduszka silikonowa ma za zadanie zapewnienia szczelności całej maski oraz zamortyzowanie sił, które pochodzą z uprzęży zakładanej na głowę. Jest to delikatny materiał, który nie ma długiej żywotności. Pamiętajmy, że maski używamy każdej nocy co powoduję jej zużycie. W przypadku braku odpowiedniej konserwacji maska może ulec szybszemu zużyciu. Poniżej znajdują się czynności, które należy wykonać codziennie, co tydzień i co miesiąc aby maska służyła jak najdłużej.

Codzienna pielęgnacja maski

 • Codziennie rano nalewamy ciepłej wody do umywalki, dodajemy odrobinę mydła, najlepiej szarego lub mydeł bez ulepszaczy zapachowych i kolorystycznych tak, aby lekko zmętnić wodę (bez mydlin!)
 • Delikatnie myjemy tylko korpus maski
 • Płuczemy korpus maski pod bieżącą wodą
 • Otrzepujemy z wody
 • Odkładamy do wyschnięcia (kładziemy na częściach nieprzylegających do twarzy)
 • Przed pierwszym użyciem należy również umyć maskę

Cotygodniowa pielęgnacja maski – postępujemy jak w pielęgnacji codziennej oraz dodatkowo myjemy:

 • Cała maskę wraz z paskami (uprzężą) – jeżeli widzimy, że uprząż jest brudna
 • Rurę łączącą aparat z maską przepłukujemy ciepła, czystą wodą z dodatkiem detergentu, również w środku
 • Wieszamy do wyschnięcia z dala od miejsc nasłonecznionych lub źródeł ciepła

Miesięczny

 • W przypadku masek CPAP należy sprawdzić zalecenia producenta. W przypadku większości masek zaleca się wymieniać całą maskę maksymalnie po 12-24 miesiącach ze względu na zmianę właściwości użytkowych oraz ze względów higienicznych.

Czyszczenie filtrów CPAP

Filtry CPAP zostały zaprojektowane, aby pomóc Ci w oddychaniu czystym powietrzem. Ważną częścią opieki nad maszyną jest wymiana lub czyszczenie filtra.

Filtry znajdują się blisko części maszyny CPAP, gdzie urządzenie pobiera powietrze z pomieszczenia, które kompresuje, do ustawień ciśnienia. Prawie wszystkie maszyny CPAP mają jednorazowy biały filtr (30 dniowy), a niektóre mają również dodatkowy,  szary filtr wielokrotnego użytku. Poniższe czynności należy wykonywać codziennie, co tydzień i co miesiąc, aby upewnić się, że filtr jest czysty.

Co tydzień

 • Szary  filtr wielokrotnego użytku należy czyścić co najmniej raz w tygodniu. Być może będziesz musiał czyścić go bardziej regularnie, jeśli w domu palisz, masz zwierzęta lub jeśli Twój dom jest szczególnie zakurzony (np. znajduje się przy ruchliwej ulicy)
 • Przepłucz szare filtry wodą i pozostaw do wyschnięcia przed ponownym włożeniem do urządzenia.

Miesięczny

 • Szare filtry wielokrotnego użytku należy wymienić, gdy zaczną wyglądać na zużyte lub po upływie 6 miesięcy.
 • Jednorazowe białe filtry wymieniaj co miesiąc lub częściej, jeśli wydaje się być bardzo brudny.

Chcesz wiedzieć więcej na temat filtrów powietrza zobacz artykuł: Dlaczego ważna jest wymiana filtrów powietrza w aparacie CPAP?

Czyszczenie nawilżacza CPAP

Twoja maszyna CPAP najprawdopodobniej będzie lub jest wyposażona w podgrzewany system nawilżania. Pomaga to zmniejszyć poranną suchość w jamie ustnej, a także uniemożliwić wysuszenia śluzówki w nosie co może prowadzić do podrażnienia oraz stan zapalnego.

Jeżeli używamy nawilżacza musi on być codziennie czyszczony, aby zapobiec gromadzeniu się bakterii, jak również osadzaniu się kamienia. Poniższe czynności należy wykonywać codziennie, co tydzień i co miesiąc, aby utrzymać nawilżacz w doskonałym stanie.

Codziennie

 • Wyjąć ostrożnie komorę z nawilżacza, aby woda nie dostała się do urządzenia CPAP.
 • Otwórz komorę i umyj ciepłą wodą z mydłem.
 • Dobrze spłucz wodą i pozostaw do wyschnięcia na czystej szmatce lub ręczniku papierowym z dala od bezpośredniego światła słonecznego.
 • Napełnij wodą destylowaną lub sterylną. Nie używaj wody z kranu, ponieważ może zawierać minerały i chemikalia, które mogą uszkodzić elementy maszyny. Nie zaleca się również używania filtrowanej wody (np. przez filtr Brita) z tych samych powodów.

Co tydzień

 • Raz w tygodniu komorę nawilżacza należy zanurzyć w roztworze 1 części białego octu na 3 części wody na około 15-20 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Ocet w przypadku nawilżacza można zastąpić kwaskiem cytrynowym.
 • Niektóre komory nawilżacza można myć w zmywarce, co znacznie ułatwia nam pielęgnację. Przed czyszczeniem w zmywarce upewnij się, że sprawdziłeś instrukcję maszyny CPAP i producent sprzętu pozwolił na taką pielęgnację nawilżacza.

Miesięczny

 • Nawilżacz powinno wymieniać co 12-24 miesięce lub w razie potrzeby ze względu na zmianę właściwości użytkowych oraz ze względów higienicznych.

Ogólne porady dotyczące czyszczenia i konserwacji urządzenia CPAP

Wszystkie zadania dotyczące czyszczenia i konserwacji urządzenia CPAP mogą początkowo wydawać się przytłaczające. Odpowiednie czyszczenie i konserwacja sprzętu zapewni właściwą jakość terapii oraz przedłuży sprawne fukcjonowanie aparatu CPAP.

Samo urządzenie CPAP nie wymaga czyszczenia, ale można go czyścić lekko wilgotną ściereczką. Oto kilka wskazówek dotyczących czyszczenia i konserwacji CPAP:

 • Trzymaj maszynę i akcesoria z dala od bezpośredniego światła słonecznego, aby uniknąć ich uszkodzenia.
 • Nigdy nie używaj wybielacza do czyszczenia akcesoriów.
 • Inne akcesoria do urządzenia, takie jak kable zasilające i karty danych, mogą wymagać wymiany z powodu nieprawidłowego działania sprzętu. Skonsultuj się z dostawcą sprzętu.
 • Podczas czyszczenia elementów zawsze używaj destylowanej lub sterylnej wody.

Oprócz czyszczenia upewnij się, że właściwie umieszczasz CPAP. Ustaw urządzenie na płaskiej powierzchni z dala od takich obiektów, jak zasłony lub inne materaiły, które mogą zasłaniać wlot powietrza.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące dbania o swoją maszynę, skontaktuj się z dostawcą Twojego urządzenia lub zapytaj na forum .

Zdjęcia użyte we wpisie:

 1. Designed by Photoroyalty / Freepik
Przewodnik czyszczenia i konserwacji urządzenia CPAP
5 (100%) 5 votes

1 thought on “Przewodnik czyszczenia i konserwacji urządzenia CPAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *