6 powodów dla których powinno się rozpocząć terapię bezdechu sennego.

Jeżeli znalazłeś się na tej stronie, pewnie czujesz już problem, wiesz że coś jest nie tak. Nie do końca jeszcze wierzysz w to, że może być to bezdech senny, a nawet próbujesz to wyprzeć kiedy już masz go zdiagnozowanego, bo spać z urządzeniem i maską… hmm.. nie!

Obturacyjny bezdech senny jest dość częstym zjawiskiem, aczkolwiek bardzo mało osób poddaje się diagnostyce. Szacuje się, że łagodna postać bezdechu sennego dotyczy co 5, a umiarkowana co 15 osoby dorosłej ? Dodatkowo Obturacyjny Bezdech Senny w wieku średnim występuje 2-3 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet.

 

Czemu powinieneś rozpocząć terapię bezdechu sennego?

 

1. Czujesz senność w trakcie dnia i chroniczne zmęczenie.

Z bezdechem sennym jest jak z opieką nad dziećmi i pracą zdalną z domu. Niby mamy solidnie i wytrwale pracować aczkolwiek co rusz słyszymy tato/mamo jeść, okrzyki bitwy, pukanie do naszego gabinetu dla żartów.  Co chwilę się  też od pracy odrywamy i na koniec dnia okazuje się, że nie był to zbyt produktywny dzień.

Z bezdechem  jest podobnie. Wyobraźcie sobie, że w trakcie snu kilka lub kilkunastokrotnie na godzinę nasz mózg zostaje wybudzany.  Sen, który jest dla nas regeneracją jest stale przerywany i nie doprowadzamy do stadium, w którym nasz organizm ma odpocząć po całym dniu pracy. Jeżeli sytuacja się powtarza każdej nocy w naszym organizmie zachodzą ogromne zmiany, niestety negatywne.

Nie dostarczanie odpowiedniej ilości tlenu do organizmu podczas snu można porównać do tankowania bardzo niskiej jakości paliwa do samochodu. Zwiększa nam się spalanie, notujemy wahania obrotów silnika, w końcu dochodzi do awarii samochodu.

Wszystko co dzieje się podczas Twojego snu ma bezpośrednie przełożenie na codzienne funkcjonowanie. Często budzisz się w nocy? Rano wstajesz nie wyspany? Brak ci sił? Przysypiasz w ciągu dnia? To tylko niektóre symptomy, które towarzyszą bezdechowi.

 

2. Twój partner również ma problemy ze spaniem

„Kochanie strasznie chrapiesz w nocy. Ja chrapię, nic mi o tym nie wiadomo” Czy brzmi to znajomo? Pamiętaj, że nie tylko osoba z bezdechem może nie przesypiać nocy. Często chrapanie powoduje obniżenie jakości życia nie tylko osoby, która wydaję te specyficzne dźwięki ale również współspacza. Bardzo często również jesteśmy zatroskani o to, że słyszymy, a właściwie nie słyszymy oddechu naszego partnera.

 

3. Rozważ następstwa nieleczonego bezdechu sennego.

Badania wykazały wiele przypadków chorób i problemów medycznych wywołanych przez nieleczony bezdech sennych. Należą do nich m. in:

 • choroby serca
 • niewydolność serca
 • arytmia serca
 • podwyższone ciśnienie krwi
 • atak serca
 • nowotwór
 • udar mózgu
 • śmierć

Podczas wielokrotnych bezdechów w trakcie nocy dochodzi do obniżenia zawartości tlenu i zwiększenia ilości dwutlenku węgla. Nasz sprytny organizm rozpoczyna walkę z tym zjawiskiem i próbuje wyrównać wartość  tlenu do normy poprzez uwolnienie czynników podnoszących ciśnienie krwi (np. adrenalina, dopamina).

Badania wykazały, że leczony bezdech senny redukuje ciśnienie tętnicze krwi oraz obniża ryzyko powstania problemów kardiologicznych (atak serca, arytmia, zawał).

Inne badania wykazały, że u osób z umiarkowanym bądź ciężkim bezdechem występuje 4-krotnie większa umieralność, 4 – krotnie wyższe ryzyko udaru, 3 x częściej umierają na raka.

Study links severe sleep apnea to increased risk of stroke, cancer and death

4.  Poranne bóle głowy.

Teoretycznie po wypoczynku nocnym, rano powinniśmy się obudzić wypoczęci a wręcz jak to się mówi „na nowo narodzeni”. Niestety często jest zupełnie odwrotnie, budzimy się i dopadają nas tzw. napadowe bóle głowy. Czemu tak się dzieje? Przecież powinno być inaczej!

Kiedy w nocy przestajesz oddychać w organizmie a właściwie we krwi poziom dwutlenku węgla zaczyna wzrastać a poziom tlenu maleje. Wyższy poziom CO2 powoduje, że naczynia krwionośne się rozszerzają i występują poranne migreny. Zwykle po 30 minutach od wstania, bóle powinny ustępować z uwagi na przywrócenie normalnego oddechu i wyrównania wartości O2 i CO2 w krwi. Jeżeli zapewnimy poprawne oddychanie w trakcie snu, bóle głowy spowodowane bezdechem sennym powinny ustąpić.

 

5. Czujesz się zdezorientowany, masz problemy z koncentracją?

Zaburzenia oddychania podczas snu powodują trudności ze skupieniem, koncentracją a nawet doprowadzają do problemów z pamięcią. W przypadku braku odpowiedniej dawki regenerującego snu Twój mózg o wiele trudniej przetwarza wszystkie bodźce i informacje dnia codziennego.

Kiedy jesteś przewlekle zmęczony zwiększa się możliwość popełniania przez Ciebie błędów, nasilają się problemy z przypominaniem ważnych informacji, zaczynasz mieć problemy z tzw. „zebraniem myśli”.

 

6. Jedź spokojnie. Pamiętaj, że nie tylko Ty jesteś użytkownikiem drogi.

Często słyszymy w czasie serwisów informacyjnych o niewyjaśnionych przypadkach, że kierowca z niewyjaśnionych przyczyn spowodował wypadek samochodowy. Skutki bezdechu mogą być katastrofalne.

Według danych Komendy Głównej Policji w 2016 r. w naszym kraju 655 wypadków było spowodowanych zaśnięciem lub zmęczeniem (nie ma statystyk, które mówią, jaki procent kierowców miał bezdech). W wyniku tych wypadków zginęło 98 osób, a blisko tysiąc zostało rannych.

Statystyki są zatrważające, oczywiście nie każdy wypadek był spowodowany bezdechem sennym ale pamiętaj, że jeżeli czujesz powtarzający się problem z sennością w czasie jazdy, koniecznie się zdiagnozuj. Nie dotyczy to tylko Ciebie a również innych użytkowników drogi.

 

To tylko niektóre powody, aczkolwiek następstwa nieleczonego bezdechu sennego mogą mieć daleko idące skutki i należy je traktować poważnie. Jeżeli dostrzegasz ten problem u siebie lub bliskiej osoby nie zastanawiaj się tylko rozpocznij terapię. Aktualnie temat bezdechu sennego zaczyna powoli istnieć w świadomości społeczeństwa i dostępność do diagnostyki zaczyna się powiększać. Można ją wykonać zarówno korzystając z środków Narodowego Funduszu Zdrowia jak i na rynku prywatnym.

Pamiętaj, że nawet jeżeli problem dotyczy Ciebie to ma to wpływ również na całe Twoje otoczenie. Zagwarantuj sobie spokojny sen!

6 powodów dla których powinno się rozpocząć terapię bezdechu sennego.
5 (100%) 2 votes

1 thought on “6 powodów dla których powinno się rozpocząć terapię bezdechu sennego.

 1. Bardzo dobry artykuł.
  Panowie kierowcy! Kawa tu nie wystarczy!
  Drzemka niestety również, bo nie wypoczniecie w bezdechu śpiąc!
  Trzeba to szybko zdiagnozować.
  I się zacząć skutecznie leczyć.
  ZL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *