Dlaczego ważna jest wymiana filtrów powietrza w aparacie CPAP?

Dlaczego ważna jest wymiana filtrów powietrza w aparacie CPAP? Kupując każde urządzenie lub produkt wiemy, że w większości wypadków wymaga on odpowiedniej konserwacji i ewentualnych przeglądów. Działania te mają na celu poprawne działanie i wydłużenie żywotności danego towaru. Zakupując skórzane buty pamiętamy o ich czyszczeniu i pastowaniu, w przypadku samochodu wymieniamy klocki hamulcowe, olej no i filtry.

Skoro w codziennym życiu dbamy o standardowe produkty/towary dlaczego wymiana filtrów i ich odpowiednia konserwacja tak często umyka osobom stosującym aparaty na bezdech senny.  Zapraszam do zapoznania się z nowym wpisem!

 

Dlaczego ważna jest wymiana filtrów powietrza w aparacie CPAP?
Dlaczego ważna jest wymiana filtrów powietrza w aparacie CPAP?

Dlaczego ważna jest wymiana filtrów powietrza w aparacie CPAP?

Filtry mają za zadanie chronić urządzenie CPAP oraz Twój układ oddechowy! Aparat CPAP pobiera powietrze z otoczenia, filtruje je, zwiększa ciśnienie i wprowadza je do naszego układu oddechowego aby zagwarantować otwarcie dróg oddechowych podczas bezdechu sennego.

Czy kojarzycie ten moment, kiedy przez okna do pomieszczenia wpada mnóstwo światła i wówczas widzimy pod światło ruch różnych cząsteczek? Te wszystkie cząsteczki jak kurz, sierść zwierząt, dym, smog i mikrocząsteczki pochodzenia biologicznego i chemicznego mogą dostawać się do naszego organizmu. Należy pamiętać również o fakcie, że ciśnienie, które generuje aparat CPAP jest zawsze większe niż swobodne oddychanie. W związku z tym wtłoczonych może zostać o wiele więcej wcześniej wspomnianych zabrudzeń. Filtry powietrza zaprojektowane są tak aby oczyścić te elementy z powietrza zaciąganego do urządzenia oraz następnie do płuc.

Warto wspomnieć również, że regularna wymiana filtrów wpływa na żywotność aparatu. Zanieczyszczone filtry wlotowe mogą powodować wysoką temperaturę roboczą, która może wpływać na
wydajność urządzenia. W przypadku dużego zanieczyszczenia turbiny w wyniku braku konserwacji filtrów powietrza może zwiększyć się również głośność urządzenia.

 

Jak wygląda filtr powietrza w aparacie CPAP? Kiedy go wymienić?

 

W każdym urządzeniu CPAP zastosowano filtr powietrza. Filtry dzielimy na : standardowe (wielokrotnego użytku) oraz ultradokładne (najczęściej o maksymalnej trwałości 1 miesiąca). Na rynku mamy wielu producentów aparatów na bezdech senny więc muszę tu trochę generalizować (jeżeli masz pytania zapraszam do komentowania). Większość filtrów wielokrotnego użytku można czyścić. Powinniśmy robić to co najmniej 1 x w tygodniu przy użyciu wody z delikatnym detergentem (płyn Ludwik). Bardzo ważne aby filtr po umyciu został swobodnie wysuszony (nie przyśpieszamy tego procesu np. kładąc go na parapecie w słoneczny dzień lub na kaloryferze). W przypadku użycia mokrego/wilgotnego filtra powietrza możemy uszkodzić urządzenie i nie będzie to podlegało gwarancji.

Drugim typem są filtry powietrza ultradokładne. Dzięki odpowiedniej budowie są w stanie zatrzymać bardzo małe cząsteczki z powietrza. Są również polecane dla alergików oraz w przypadku wysokiego zanieczyszczenia powietrza w otoczeniu. Nie wolno ich myć i wymieniamy je po 30 dniach użytkowania. Często są w kolorze białym tak aby pokazać jak wiele zabrudzeń zatrzymuje na swojej powierzchni i nie dopuszcza do przekazania ich do wewnątrz organizmu. Filtry ultradokładne w przypadku urządzeń CPAP Resmed stosujemy samodzielnie, natomiast w przypadku Philips Respironics oraz Devilbiss filtr ultradokładny stosujemy razem z filtrem wielokrotnego użytku.

Jak wymienić filtr w urządzeniu CPAP?

Filtry powietrza są zlokalizowane na obudowie urządzenia. W przypadku starszych wersji aparatów na bezdech senny zazwyczaj są one widoczne i odsłonięte. W nowych wersjach stosuje się je w mniej widocznych miejscach pod ruchomymi częściami obudowy. Jeżeli masz problem ze znalezieniem miejsca gdzie zamontowany jest filtr powietrza, sięgnij do instrukcji obsługi urządzenia lub skontaktuj się ze swoim dostawcą urządzenia.

 

Pamiętaj ! Wymieniaj i czyść filtry zgodnie z zaleceniami. Twoje płuca będą czystsze a aparat CPAP pozostanie dłużej sprawny.

 

PS. Jeżeli chcielibyście zapoznać się z tematami związanymi z użytkowaniem aparatu CPAP w wersji drukowanej polecam nową książkę mojego kolegi Zbyszka Lipińskiego. Serdecznie polecam! Szczegóły pod linkiem : http://bezdech.net/bezdech-net/nowa-ksiazka/

Zapraszam również do innych moich wpisów na blogu: Czy cierpię na bezdech senny? Sprawdź objawy!

 

 

 

 

Dlaczego ważna jest wymiana filtrów powietrza w aparacie CPAP?
5 (100%) 1 vote

1 thought on “Dlaczego ważna jest wymiana filtrów powietrza w aparacie CPAP?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *