Jaki aparat CPAP wybrać?

Jaki aparat CPAP na bezdech senny wybrać?

Podejmując kroki w celu zaopatrzenia się w aparat na bezdech senny nasuwają się pytania: Jaki aparat mam wybrać? Ma to być aparat CPAP (stałociśnieniowy) czy  AutoCPAP (automatyczny)? Czym one się różnią? Jak działają? Jaki będzie dla mnie odpowiedni?. Rozmawiając z osobami, które zaopatrują się w aparat CPAP te pytania pojawiają się zawsze. Najczęściej potencjalny użytkownik aparatu wie, że ma wniosek NFZ ze zniżką i że spał w masce nosowej lub ustno-nosowej. Logika podpowiada mu, że „Auto” jest pewnie lepsze no bo i droższe.

 Aparat CPAP czy AutoCPAP (APAP)?

Zacznijmy od początku czyli od tłumaczeń skrótów. CPAP – Continuous Positive Airway Pressure  – stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych – aparat CPAP zapewnia stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych. W przypadku AutoCPAP a właściwie poprawnie mówiąc APAP – Automatic Positive Airway Pressure – automatyczne dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych.

Aparaty do bezdechu sennego poprzez wytworzenie odpowiedniego ciśnienia „protezują” drogi oddechowe, nie dopuszczając do jego zapadnięcia dzięki czemu można w trakcie snu „normalnie” oddychać.  Aparat CPAP może zostać ustawiony na jednej wartości ciśnienia, które zostaje dostarczone do organizmu niezależnie od natężenia zjawisk bezdechu. I tak w przypadku zmiany pozycji snu, utraty lub wzrostowi wagi, stadium snu ciśnienie wytwarzane przez aparat CPAP pozostaje na tym samym poziomie.

Pierwszy AutoCPAP został wynaleziony we Francji w 1962 r. (1) i od tamtego czasu systematycznie powiększa się liczba protezowań tego typu aparatami. Podobnie jak stałociśnieniowy CPAP jest nieinwazyjną metodą leczenia bezdechu sennego, który poprzez wytworzenie odpowiedniego ciśnienia powietrza  i podania go poprzez maskę ma udrożnić górne drogi oddechowe. W odróżnieniu do aparatu CPAP, aparat AutoCPAP posiada zakres ciśnień, w których może poruszać się algorytm automatyczny. Dzięki niemu aparat będzie mógł dostosowywać odpowiednie ciśnienie do indywidualnych potrzeb w danej chwili.

Urządzenia AutoCPAP, a właściwie zawarte w nich algorytmy, wykrywają zmiany w oddychaniu i ustawiają odpowiednie ciśnienie aby zostało usunięty powstały bezdech lub spłycenie oddechu.

Zalety aparatu AutoCPAP?

  • zapewniają automatyczne dopasowania się ciśnienia między ustawieniami niskiego i wysokiego ciśnienia. Jest to bardzo komfortowe dla użytkownika z uwagi na różnorodność i zmienność natężenia zdarzeń oddechowych. Większość osób ma różne potrzeby oddechowe w zależności od np. pozycji, w której śpimy. Na plecach bezdechy obturacyjne będą wyraźnie nasilone niż w przypadku snu na boku. Bezdech będzie też inaczej się kształtował w zależności od dnia, czy jesteśmy wypoczęci, zestresowani czy też od spożycia alkoholu lub zażycia środków farmaceutycznych.
  • podczas fazy REM nasze ciało staje się znacznie rozluźnione, a mięśnie gardła bardziej wiotkie co wywołuje potrzebę stosowania wyższego ciśnienia, które może wygenerować aparat Auto CPAP.  Urządzenia stałociśnieniowe CPAP ustawiane są najczęściej do potrzeb snu REM podczas, którego ciśnienie utrzymujące drogi oddechowe otwarte jest najwyższe.  Oznacza to, że ciśnienie dystrybuowane przez CPAP w innych fazach snu jest wyższe niż potrzebne. Takie działanie powoduje dyskomfort i trudność w zaakceptowaniu terapii (szczególnie w przypadku wyższych ciśnień).
  • w przypadku kiedy cierpisz sezonowo na alergie, przeziębienia lub infekcje a Twoje drogi oddechowe są obciążone i masz trudności z oddychaniem. Aparat automatyczny może wygenerować wyższe ciśnienia aby utorować drogi oddechowe w przypadku powstałego bezdechu lub spłycenia.
  • przy ustawieniu ciśnienia w trakcie miareczkowania Twój lekarz ustala ciśnienie lecznicze. Co jeżeli zmieni się ono wskutek zmiany stanu zdrowia lub utraty/zwiększenia masy ciała? Może to wymagać zmiany ustawień ciśnienia. W przypadku użytkowania autoCPAP zostanie ono dopasowane do aktualnego zapotrzebowania. W przypadku urządzenia CPAP może być wymagana kalibracja w klinice snu.

Wady terapii AutoCPAP?

  • urządzenia automatyczne są znacznie droższe od stałociśnieniowych lub poł-automatycznych.
  • algorytmy stosowane w aparatach typu AutoCPAP różnią się w zależności od producenta. To, że na opakowaniu jest napisane Auto nie gwarantuje odpowiedniego algorytmu reagującego na zdarzenia oddechowe. Polecam trzymanie się renomowanych producentów, którzy zajmują się tematyką bezdechu od wielu lat.
  • nie stosujemy aparatów APAP w przypadku bezdechów centralnych. Zawsze zapytaj się swojego lekarza czy możesz stosować terapię aparatem AutoCPAP.

Podsumowując! Zarówno aparaty do leczenia obturacyjnego bezdechu sennego w wersji stałociśnieniowej i automatycznej będą go leczyć. Pamiętajmy jednak o komforcie użytkowania ponieważ urządzenie to będzie Wam towarzyszyć każdej nocy. Im bardziej ono będzie się dopasowywać do Ciebie, tym łatwiej Ty przyzwyczaisz się do terapii. Na postawie doboru wielu aparatów CPAP mogę śmiało stwierdzić, że użytkownicy korzystający z terapii autoCPAP znacznie rzadziej porzucają leczenie bezdechu sennego za pomocą protezy powietrznej.

Należy pamiętać jeszcze o kilku rzeczach, które są bardzo ważne przy doborze aparatu CPAP. Jest to odpowiednia maska i ewentualne zastosowanie podgrzewanego nawilżacza. Tematy te zostaną poruszone w następnych wpisach na blogu.

W przypadku pytań zapraszam do grupy dyskusyjnej na Facebook`a.

Źródła:

  1. Meurice JC, Marc I, Series F. Efficacy of auto CPAP in the treatment of obstructive sleep apnea/hypopnea syndrome. Am J Respir Crit Care Med. 1996;153:794-8.

 

 

 

Jaki aparat CPAP na bezdech senny wybrać?
4.4 (88.97%) 29 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *