Test masek CPAP do leczenia bezdechu sennego

Każdy z użytkowników zastanawia się nad wyborem odpowiedniego masek CPAP. W poniższym poście znajdziecie kilka propozycji z gamy masek CPAP w wersji nosowej. Maski nosowe są mniejszymi i w wielu przypadkach bardziej komfortowymi rozwiązaniami niż maski ustno-nosowe tzw Full-Face lub pełnotwarzowe.

Na co warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności przy dopasowaniu maski? Na szczelność. W większości aparatów dostępny jest test szczelności maski, który sprawdzi czy maska nawet przy wysokich ciśnieniach będzie szczelna. Dzięki temu unikniemy wybudzenia się w w nocy podczas snu z powodu nieszczelności. Kolejnym, który na pewno warto wziąć pod uwagę to komfort użytkowania, łatwość oddychania no i trwałość. Poniżej znajdziecie 3 propozycje masek CPAP nosowych.

 Weinmann JOYCE Easy

Dostępne rozmiary: S, M, L

Typ maski: nosowa

Orientacyjna cena: 300-400 zł

Opis ogólny

Maska CPAP Joyce Easy, której producentem jest niemiecki Weinmann  to solidna i sprawdzona propozycja. Firma nie jest bardzo znana na polskim rynku aczkolwiek ich produkty są dobrymi rozwiązaniami. Konstrukcyjnie maska jest starszego typu posiada przyporę czołową co czyni ją dosyć pokaźną w odróżnieniu do najnowszych propozycji. Spisuje się świetnie w przypadku rozbudowanych nosów. Pasy uprzęży są szerokie i stabilnie podtrzymują maskę na swoim miejscu. Wykorzystany materiał jest delikatny więc nie czujemy ucisku gdy założymy maskę i ułożymy się do snu.

    Maska CPAP nosowa Joyce EASY        

 

Użytkowanie

Zakładanie i zdejmowanie maski jest dosyć łatwe poprzez zastosowanie  zatrzasków. Niekiedy natomiast w przypadku użycia większej siły mogą one ulec zniszczeniu. Gorzej jest natomiast kiedy chcielibyśmy odłączyć się od aparatu CPAP nie zdejmując maski. Niestety będziemy musieli wykręcić wąż połączeniowy manualnie co może być nieco uporczywe w nocy. Maska z uwagi na swoje gabaryty może też sprawiać problemy w trakcie snu lub podczas zasypiania. Joyce Easy możemy łatwo poddać konserwacji W codziennej pielęgnacji wystarczy ściągnąć silikon z korpusu maski i umyć w wodzie z dodatkiem np. szarego mydła. Jeżeli chcielibyśmy umyć resztę elementów również są one łatwo demontowane .

                                         

Dopasowanie

Dopasowanie maski jest proste z uwagi na możliwość regulacji odległości przypory czołowej.  Resztę elementów dopasowujemy za pomocą taśm podtrzymujących (uprzęży).

 

Trwałość

Producent obejmuję towar gwarancją 6 miesięczną (najdłuższa ze wszystkich producentów) z uwagi na używanie środków czyszczących do konserwacji (czas użytkowania producent określił na 12 miesięcy).  Z doświadczenia wiem, że są to wyjątkowo solidne propozycje i wytrzymują o wiele dłużej. Rekordziści do 5 lat, niestety takie rekordy nie są chlubne ponieważ maski winny być wymieniane maksymalnie po 24 miesiącach.


Philips Respironics Wisp

Dostępne rozmiary: Trzy rozmiary w jednym opakowaniu

Typ maski: nosowa

Orientacyjna cena: 450-500 zł

Opis ogólny

Maska CPAP Philips Wisp to osobiście mój ulubieniec. W jednym opakowaniu dostajemy 3 rozmiary: S/M, L i XL. Z reguły dwa rozmiary pasują dla użytkownika. Model Wisp jest modelem minimalnego styku, kiedy porównamy go z Joycem to właściwie jest to 1/3 maski 🙂 Dostępna w dwóch wersjach: Clear frame (silikownowa) i tzw. fabric frame (silikon pokryty neoprenem). Uprząż delikatna aczkolwiek, przednia rama maski jest wykonana z silkonu pokrytego neoprenem.

           

 

Użytkowanie

Zakładanie i zdejmowanie maski jest bardzo proste z uwagi na zastosowanie magnesów, które same szukają zapięcia. Dodatkowo wyposażono je w bolec, który uniemożliwia nieumyślne rozpięcie maski. Na uwagę zasługuję również dodatkowy obrotowy wąż, który jest wczepiany w czoło maski. Jest on zakończony obrotowym złączem, które ma za zadanie niwelowanie przeciążeń wytworzonych przez rurę łączącą maskę z urządzeniem CPAP. Wczepianie maski jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku kiedy w nocy chcemy się udać do toalety. Wystarczy delikatnie nacisnąć a maska zostanie odłączona od urządzenia. Dodatkowym atutem (chociaż nie wszyscy z tego korzystają) jest przelotka w szczycie uprzęży, przez którą przepuścić możemy wąż od maski. Dzięki temu zabiegowi rura nie będzie nam się plątała.

Rzepy są wystarczająco mocne i nie powinny się szybko zużywać natomiast uprząż jest delikatna i może się rozciągać pod wpływem użytkowania. Dodatkowo uprząż w przypadku modelu Fabric Frame jest obustronna, dzięki czemu jeżeli czujemy podrażnienie skóry w obrębie uprzęży możemy ją używać na drugiej stronie. Dzięki nakładkom nosowym, które możemy szybko wymontować z uprzęży tak samo szybko je codziennie wyczyścimy. Części wykonane z tkaniny producent zaleca czyścić raz w tygodniu. Suszymy na powietrzu z dala od źródeł ciepła.

Maska jest bardzo małych rozmiarów oraz materiały użyte do jej produkcji powodują, że jest ona komfortowa w użytkowaniu. Ewidentnie do tej pory najchętniej wybierana maska przez moich Klientów.

           

Dopasowanie

Dopasowanie masek CPAP Wisp jest szybkie i przyjemne:). Maskę można zastosować na większości nosach, są jednak wyjątki. W przypadku mocno rozbudowanych nosów niestety maska się nie sprawdzi mimo, że nawet jest rozmiar XL. Użytkownicy czuli zbyt małą ilość powietrza w masce i uczucie ucisku na płatki nosa.

Trwałość

Producent obejmuję towar gwarancją 90 dniową z uwagi na używanie środków czyszczących do konserwacji. Producent nie określił czasu użytkowania produktu. Maski Philipsa zachwycają mnie łatwością dopasowania oraz lekkością, niestety jest to okraszone mniejszą trwałością produktu. Pamiętajmy, że maski powinny być wymieniane maksymalnie po 24 miesiącach.


Producent: ResMed

Model: N20

Dostępne rozmiary: S, M, L

Typ maski: Nosowa

Orientacyjna cena: 400-450 zł

 

Opis ogólny

Jest to następca modelu N10, dostępny od początku 2017 roku wyeliminował większość niedociągnięć swojego poprzednika. Solidna konstrukcja, w niektórych elementach aż za bardzo (rama mocująca silikon), mocna uprząż. Zmienione, ale cały czas ciężko się je użytkuje. Budowa maski bez przypory czołowej więc jest to ciekawe rozwiązanie pomiędzy Wisp i Joyce Easy.

Użytkowanie

Zakładanie i zdejmowani maski jest bardzo proste, ułatwiają to również magnesy. Zapięcia same siebie szukają. Maska CPAP wyposażona jest w obrotowe złącze i adapter na końcu wpinanej rury. Ma to podobnie jak w Wispie zniwelować siły działające na maskę pochodzące z rury powietrznej. Niestety w przypadku N20 wczepianie dodatkowej rury jest nieintuicyjne i mimo, że mam do czynienia z  dopasowywanie masek CPAP na codzień to zawsze mi to sprawia problem.  Drugi element, którego niestety nie opanowałem to odłączanie nakładki nosowej od przedniej części uprzęży. Metoda chybił-trafił. Co przemawia za maską N20 to napewno trwałość. Uprząż jest bardzo dobrze wykonana, z dobrymi rzepami. Silikon nakładki nosowej grubszy niż w przypadku Wisp.

Dopasowanie

Brak kompletu rozmiarów nakładek nosowych utrudnia nieco sprawę. Rozmiarówka masek to S, M, L, dzięki niej jesteśmy w stanie zaprotezować większość nosów. Podobnie jak w przypadku maski CPAP Philips Wisp, bardziej rozbudowane nosy mogą mieć problemy z odnalezieniem odpowiedniej przestrzeni oddechowej w nasadce. Tu w tym wypadku niezmiennie króluje Joyce.

Trwałość

Gwarancja jaką objęty jest produkt to 90 dni.

 

Test masek CPAP do leczenia bezdechu sennego
4.5 (90%) 2 votes

1 thought on “Test masek CPAP do leczenia bezdechu sennego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *